Különböző hőellátási módok költségei és gazdaságossága


Pécs város sűrűn lakott területein a lakótelepek és többszintes épületek fűtési- és használati melegvíz igényét alapvetően a távhőellátás vagy a földgázalapú helyi hőellátás biztosítja.

Bármelyik hőszolgáltatás fajtát igénybevevő háztartási fogyasztók abban érdekeltek, hogy tisztában legyenek azzal, mit kínálnak részükre az egyes szolgáltatók, mit kapnak ellenértékként a szolgáltatás kifizetett díjáért, továbbá az általuk fizetett díj összhangban van-e a megvásárolt szolgáltatás tartalmával és minőségével. Természetesen fontos és kiemelt szempont, hogyan viszonyulnak költségeik a konkurens szolgáltatók hőellátási költségeihez is. Nem elhanyagolható az egyes hőellátási módok hatása a környezetre, egészségünkre, élet- és vagyonbiztonságunkra, továbbá az, hogy a hőellátás biztonsága terén milyen garanciák és kockázatok jelentkeznek.

Minden energetikai szolgáltatónak, így a PÉTÁV Kft.-nak is létérdeke, hogy tisztában legyen ügyfeleik igényével, teljes körű szolgáltatás mellett rugalmasan alakítsa ki üzlet- és árpolitikáját, biztosítva ezzel a fogyasztói elégedettséget.

A távhőszolgáltató a fogyasztók saját tulajdonú berendezésein keresztül (épületen, illetve lakáson belüli fűtési- és használati melegvíz hálózat, radiátorok, szerelvények, stb.) közvetlenül hasznosítható fűtési hőenergiát és használati melegvizet értékesít úgy, hogy a fogyasztóknak további költségei nem merülnek fel, azaz teljes körű szolgáltatást valósít meg.

Az energiaátalakítás a távhőszolgáltató tulajdonában lévő hőközpontokban történik a távhőszolgáltató költségére, amit utólag, több éven keresztül, részleteiben érvényesít az alapdíjban.

A gázszolgáltató földgázt, és nem közvetlenül hasznosítható/hasznosuló szolgáltatást ad el, így nem hasonlítható össze közvetlenül a távhőszolgáltatással.

Ahhoz, hogy azonos értékű legyen a földgáz alapú helyi hőellátás a távhőszolgáltatással, a fogyasztóknak a gázkazánt a kapcsolódó berendezéseivel és a szükséges belső közművekkel saját költségén előre ki kell építeni és kifizetni, továbbá vállalni kell a felmerülő többletműködtetési költségeket is, ami a gázszámlában jelentkező költségekhez hozzáadódik.

Ezek közül a fontosabbak a következők: a megvásárolt kazán újrapótlási költsége, az üzemeltetés víz- és villamos energia igénye, fenntartás-karbantartás-hibaelhárítás költsége, éves tüzeléstechnikai- és biztonsági felülvizsgálat költsége, kéményseprési díj, esetleg a működtetés személyi költségei.

A különböző hőellátási módok költségeinek összehasonlításánál azt javasoljuk ügyfeleinknek, hogy ne más hőellátási móddal rendelkező épülettel vagy lakással hasonlítsák össze saját lakásuk fűtésének költségeit, hanem saját lakásukra (lakóépületükre) végezzék el a különféle hőellátási módok költség- és gazdaságossági vizsgálatát. Azonos éves fűtési hőfelhasználást, azonos éves használati melegvíz mennyiséget vegyenek figyelembe a vizsgálat során, mert ezek a jellemzők függetlenek a hőellátás módjától. Az éves költségek nagyságát a szolgáltatás fajták (fűtés, használati melegvíz felmelegítés, használati melegvíz vízdíj) teljes körű költségelemeinek összesítése fogja megadni.

A költség- és gazdaságossági számítások korrekt elvégzése érdekében társaságunk a szakmai konzultáció lehetőségét akár személyesen, akár honlapunkon közzétett bármilyen elérhetőségén keresztül biztosítja fogyasztóink részére.