Felügyeleti rendszer a PÉTÁV-nál, az ügyeletes mérnöki szolgálat működése


A PÉTÁV Kft.-nél 13 éve rendszerbe állított számítógépes távfelügyeleti hálózat feladata a távhőellátás – a forróvíz rendszer, a gőzhálózat és a szigetüzemű gázkazánházak, valamint a pécsi erőmű, mint hőforrás – üzemvitelének figyelemmel kísérése. A rendszer működését az ügyeletes mérnöki szolgálat a nap huszonnégy órájában folyamatosan felügyeli.

A távfelügyeleti rendszer alapja egy informatikai hálózat, ami a Tüzér utcai telephelyen található számítógépes központot kapcsolja össze az erőművel, a forróvíz rendszer adatgyűjtő állomásaival, végpontjaival, illetve a hőközpontokkal, különféle elérési útvonalakon (internet, saját vezeték, GSM, telefon) és adatátviteli eszközökön keresztül.

Az ügyeletes mérnökök többfajta feladatot végeznek, ezek közül egyik, hogy a meteorológiai előrejelzések és a tényleges időjárási jellemzők (külső hőmérséklet, szél, csapadék, stb.) alapján kidolgozzák és megadják az erőműnek, hogy a nap különböző időszakaiban mekkora a várható fogyasztói hőigény, és ehhez milyen hőmérsékletű forróvizet biztosítson pécsi távhőhálózat számára. Ennek az úgynevezett "primer" víznek a hőenergiájával történik a hőközpontokban az épületek fűtési- és használati melegvizének az előállítása.

A hőközpontok primer oldali változó tömegáramosítása azt is lehetővé tette, hogy a hőközpontokban a hőmérséklet szabályozásán túl a vízmennyiséggel is szabályozni lehessen, ezáltal a kifinomult fogyasztói igényeknek gyorsabban és pontosabban tudunk megfelelni.

A ügyeletes mérnöki szolgálat a távfelügyeleti program segítségével a pécsi távhőrendszer üzemviteli paramétereit folyamatosan ellenőrzi és kiértékeli, rendellenesség észlelése esetén azonnal intézkedik az érintettek tájékoztatásáról, a javítás megkezdéséről, koordinálásáról. Ilyen hiba lehet például vezetéklyukadás, nem megfelelő fűtési- vagy használati melegvíz hőmérséklet, illetve hőközponti berendezésekben (keringtető szivattyú, szabályozó szerelvény, stb.) keletkezett meghibásodás.

A felügyeleti rendszer, többek között, lehetőséget nyújt az épületek hőközpontjaiban elhelyezett ipari terminálokon keresztül, az épületek fűtésének központból történő indítására és leállítására. Jelenleg több mint 150 hőközpont – közöttük több épületet együtt ellátó tömbhőközpont is – van távfelügyeletre kapcsolva, így 21 ezer lakásnál, az összes távfűtött lakás közel 70%-nál tudjuk például a közös képviselői kérésre rövid időn belül, a hőközpontba történő helyszíni kiszállás nélkül, megváltoztatni az épületek fűtöttségének mértékét. A rendszerbe kötött hőközpontok, és így az épületek számát minden évben bővítjük, távlati célunk a közel 100%-os arány elérése.

Az ügyeletes mérnöki szolgálat feladatkörébe tartozik a PÉTÁV Kft. által üzemeltetett, távfűtési vezetékeket is tartalmazó belvárosi alagútrendszer és a kertvárosi Közmű Alagút Folyosó (KAF) felügyeleti és tűzjelző rendszerének kezelése, és az éjszakai órákban a távfűtéssel kapcsolatos hibák felvétele is.

A társaságunknál működő felügyeleti rendszer - mint az előzőekben leírtakból látható - fontos szerepet tölt be a pécsi távhőt felhasználók megbízható, korszerű ellátásában, a fogyasztói igények magasabb szinten történő kiszolgálásában.