Tart az alku az erőművel


Tárgyalás A városvezetés ragaszkodik a távhő árának csökkentéséhez Pécs Közeledtek ugyan az álláspontok, de tovább egyeztet a felmerült vitás ügyekben a város és az erőmű vezetése.

– A tárgyalások valóban folytatódnak, ugyanakkor azt elmondhatom, hogy az önkormányzat több területen tartja magát korábbi álláspontjához. Ezek közül a legfontosabb, hogy ragaszkodunk a pécsi távhőszolgáltatás árának csökkentéséhez – tájékoztatott Tasnádi Péter polgármester azt követően, hogy a város és az önkormányzat vezetői az elmúlt hét végén a tárgyalások folytatásáról döntöttek.

Miután mindkét fél pontosította eddigi javaslatait, illetőleg a Pannonpower társaság új javaslatcsomagot tett le az asztalra, megegyezés született arról, hogy a vitás kérdések megnyugtató módon való rendezése érdekében – az eredetileg február közepére kitűzött határidőn túlra – hosszabbítják meg a tárgyalásokat.

Mint a polgármester fogalmazott, a tárgyalások eredményeként legalább nyolc százalékos csökkenést szeretnének elérni a pécsi távhő árában. Mindezt úgy, hogy a város érdekei ne sérüljenek a Pannonpowerrel közös tulajdonú PÉTÁV Kft.-ben. A kezdeményezést bátorítja, hogy a legutóbbi gázáremelés ellenére több hazai nagyvárosban csökkentek a távhőszolgáltatás tarifái.

Tasnádi Péter hangsúlyozta, hogy az önkormányzat hajlik az erőművel való ésszerű hosszú távú együttműködésre, ugyanakkor mindenképpen mérsékelni szeretné a múltban kialakult kizárólagos függőségi helyzetet. Ennek érdekében tovább folynak a vizsgálatok alternatív kiserőművek üzembe helyezésére, illetve a mecseki geotermikus energia hasznosítására.

A részletek kidolgozása előtt a tárgyaló felek egyetértésre jutottak abban, hogy tekintettel a döntés súlyára, környezetvédelmi, szociális, közlekedéspolitikai és időbeni kihatásaira, a részletek tisztázására mindkét fél szakértői bizottságot hoz létre, amelyek szakmai kérdésekben folytatják az egyeztetést. A közös munka kiemelt területe annak vizsgálata, hogy miként lehetséges a távhő árának csökkentése az önkormányzat és az erőmű hosszú távú együttműködése, illetve egy új biomassza tüzelésű blokk üzembe helyezése révén.

Mint ismeretes a Pannonpower hosszú távon elkötelezte magát a megújuló forrásokra alapozó energiatermelés mellett. Ezt szolgálják a tervezett, 2012-ig két ütemben végrehajtandó kazánfejlesztések, amelyek teljes költsége meghaladja a 100 millió eurót, vagyis a 26 milliárd forintot. A fejlesztéssel párhuzamosan a cég kiemelt figyelmet fordít környezeti beruházásokra, vagyis a biomassza alapanyagok termelésének biztosítására.

Dunántúli Napló - Kaszás Endre