Hogyan változott a távhő ára?


Az utóbbi időben több ügyfelünk azzal fordult társaságunk felé, hogy a januártól érvényes áfa csökkenés (18 százalékról 5 százalékra csökkent a távhőszolgáltatás áfája) ellenére a februári távhő számla összege magasabb lett, mint remélte. Ennek okaira szeretnénk kitérni az alábbiakban.

Január 21-én a közgyűlés a PÉTÁV előterjesztése alapján átlagosan 6,3 százalékos nettó áremelést fogadott el, ami január 22-én lépett életbe.

Azoknál a fogyasztóknál, akik havonta számolnak el, az alapdíj nettó egységára 0,7 százalékkal csökkent, a hődíjé viszont 9,7 százalékkal emelkedett.
A részszámlát fizető fogyasztók esetében, februárban a januári számlához képest 7,0 százalékkal emelkedett a fűtés díjának nettó egységára, a használati melegvízé 6,6 százalékkal. A január 15-i áfacsökkenés és a fenti, január 22-től érvényes fogyasztói díjváltozás együttesen átlagosan 5,9 százalékos bruttó egységárcsökkenést eredményezett.

Az árjóváhagyás a januári számlakibocsátást követően történt meg, ezért a februári számlák az adott havi díjtételeken túl tartalmazzák még a január 22. és 31. közötti időszak árkülönbözetét is.

A fentiek miatt, ha a januári számlát a 2009. évi decemberi számlával hasonlítjuk össze 11 százalékos költségcsökkenés, ha viszont a februári számlát vetjük össze a tavaly decemberivel, akkor átlagosan 4,9 százalékos csökkenés tapasztalható.

Az áremelkedésen felül az is növelte a számlák összegét, hogy 2010. január 1-jétől változott a szociális alapú távhőtámogatás szabályozása. A szociális alapú állami támogatásra nem jogosult lakossági felhasználók havi 1.150,- Ft-os alanyi jogú távhődíj juttatása megszűnt. A négy szociális támogatási kategóriában a távhőtámogatás bruttó összege egységesen 203,- Ft/GJ értékkel csökkent.