Pályázati lehetőségek


Tisztelt Ügyfeleink! Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a távhőszolgáltatással kapcsolatban az alábbi támogatások, illetve energiahatékonyságot javító programok érhetőek el.

Új Széchenyi Terv Zöld Beruházási Rendszer „Mi otthonunk felújítási és új otthon építési alprogram”

A támogatás célja

A támogatás célja meglévő lakóépületek széndioxid-kibocsátás csökkentését eredményező energiahatékonysági komplex felújítása, korszerűsítése, megújuló energiafelhasználás elősegítése, valamint új, energiatakarékos lakóépületek építése.

Energiahatékonysági felújítást megvalósító beruházások esetén: 

Az ÚSZT ZBR „Mi otthonunk felújítási és új otthon építési alprogram” keretében minden olyan, az alábbiakban felsorolt beruházás támogatható, melynek széndioxid-kibocsátás csökkentése számítható, illetve energetikai hatékonyság-javító hatása az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 7/2006 (V.24.) TNM rendelet szerint igazolható.  A beruházással érintett ingatlannak legalább három energetikai kategóriát kell javulnia és legalább a B kategóriát el kell elérnie. Azon lakóépületek esetében, amelyek már jelenleg is megfelelnek a D vagy C épületenergetikai követelmény értékeknek, azoknak megújuló energia alkalmazásával min. A energia osztályt kell elérniük. Azon lakóépületek esetében, amelyek már jelenleg is megfelelnek a B épületenergetikai követelmény értékeknek, azoknak megújuló energia alkalmazásával A+ energia osztályt kell elérniük.

Új építés esetén: 

A ZBR „Mi otthonunk felújítási és új otthon építési alprogram” keretében minden olyan, az alábbiakban felsorolt beruházás támogatható, melynek széndioxid-kibocsátás csökkentése számítható, illetve energetikai hatékonyság-javító hatása az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 7/2006 (V.24.) TNM rendelet szerint igazolható.  A beruházással érintett ingatlan A vagy  A+ energetikai kategóriát kell hogy elérjen (a megújuló részarány vállalásának függvényében). Mindkét esetben egy megújuló energia felhasználása kötelező úgy, hogy a megújuló energia  felhasználása minimum 25%-ka kell hogy legyen a fűtés és használati melegvíz (továbbiakban: HMV) fajlagos energiaigényének.

A pályázat forrása

A  Zöld Beruházási Rendszer rendelkezésre álló pénzeszközeinek felhasználása vissza nem térítendő, utólagos finanszírozású támogatás  formájában történik, a Zöld Beruházási Rendszer végrehajtásának feladatai fejezeti kezelésű előirányzat terhére.

A pályázat meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló keretösszeg 1,6 milliárd Ft.

Pályázók köre

Energiahatékonysági felújítást megvalósító beruházások esetén:

- természetes személyek,

- lakásszövetkezetek,

- társasházak (a lakásszövetkezet és a társasház a továbbiakban együttesen: lakóközösség)

Új építés esetén:

- természetes személyek, 

- az építtető gazdálkodó szervezet, amennyiben az építendő ingatlan társasház

Energiahatékonysági felújítást megvalósító beruházások esetén a további feltételekkel együtt kell megfelelni a benyújtott pályázatnak: 

- építési év korlát: 1992. előtt (1991. 12.31. után épült, ill. 1991.12.31. után megszerzett használatba vételi engedéllyel rendelkező épületek nem vehetnek részt a pályázatban)

- társasházak és lakásszövetkezetek esetében legfeljebb 12 lakásalbetét/lakásos lakóépület

- hagyományos technológiával épült lakóépület

Új építés esetén a további feltételekkel együtt kell megfelelni a benyújtott pályázatnak: 

- családi ház, ikerház, sorház, láncház esetén max. nettó 200 nm hasznos alapterület/ lakóegységig nyújtható támogatás (családi házas ingatlan)

- társasházak esetében lakásonként max. nettó 90 nm hasznos alapterületig nyújtható támogatás úgy, hogy legfeljebb 12 lakás-albetétes legyen az ingatlan

Támogatható tevékenységek köre

- nyílászárók energia-megtakarítást eredményező cseréje, beépítése

- az épületek nyári hővédelmének javítása, árnyékoló, vagy árnyékvető szerkezetek beépítése 

- homlokzatok és födémek hőszigetelése 

- meglévő, hagyományos energiaforrással működtetett (gáz, szén, elektromos áram) fűtési és használati melegvíz rendszerek felújítása, korszerűsítése, átalakítása

- hővisszanyerős szellőzési rendszer létesítése

- a megújuló energiafelhasználás növelése, a hagyományos energiahordozók megújuló energiaforrásokkal való helyettesítésére irányuló beruházások az energiatermelésre, a tárolásra, az energia hálózatba való esetleges visszatáplálásra

Megújuló energia alkalmazása kötelező a következő esetekben

- új építés esetén 

- felújításnál 50%-os támogatási intenzitás esetében

- D vagy C kategóriából A energetikai osztályba történő elérés esetén 

- B kategóriából A+ energetikai osztályba történő elérés esetén 

A megújuló energia felhasználása minimum 25%-ka kell hogy legyen a fűtés és HMV fajlagos energiaigényének.

Új építésű, lakáscélú energiatakarékos házak építésének támogatásánál az építéssel kapcsolatos minden olyan fent felsorolt tevékenység támogatható, amelyek szükségesek az A vagy A+ energetikai kategória eléréséhez.

Az épületek energetikai jellemzőinek javítását célzó kormányzati intézkedésekről szóló 2078/2008. (VI. 30.) Korm. határozat és az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008. (VI.30.)  Korm.  rendelet  értelmében az energiamegtakarítás támogatására irányuló pályázatok támogatási feltétele az energiatanúsítvány megléte. 

A megvalósult állapotot igazoló energiatanúsítvány a támogatás kifizetésének feltétele! 

Az energatikai számításokat korszerűsítés esetén az eredeti és tervezett állapotra, új építés esetén tervezett állapotra vonatkozóan kell benyújtani.

A pályázattal elnyerhető támogatás

A támogatás formája: vissza nem térítendő, utófinanszírozású támogatás, amely lakóegységenként (lakásonként) igényelhető.

A támogatási rendszer úgy került kialakításra, hogy komplex jellegű felújítások megvalósítására ösztönözzön, ennek megfelelően a támogatás többszintű lehet, az alábbiak szerint:

 

Felújítás

Új építés

 

 

 

 

 

 

kiindulás - energetikai

minősítési osztály

I, H, G, F, E

D, C

B

 

 

végső állapot - energetikai

minősítési osztály amit

minimum el kell érni

B

A

A+

A

A+

fűtés és HMV fajlagos

energiaigény - elvárt min.

megtakarítás

50%

60%

nincs

 

 

megújuló energiaforrás

alkalmazása

nem szükséges

szükséges

szükséges

szükséges

szükséges

támogatási intenzitás

40%, max.

3 millió Ft.

50%, max.

5 millió Ft

50%, max.

5 millió Ft

40 eFt/m2,

max. 4 millió Ft

60 eFt/m2,

max. 6 millió Ft

 

Energiahatékonysági felújítását megvalósító beruházások esetén a 

- min 50%-os fűtés és HMV fajlagos energiaigény megtakarításnál 40%-os támogatási intenzitás, max. 3 millió Ft/lakás támogatás;

- min 60%-os fűtés és HMV fajlagos energiaigény megtakarításnál 50%-os támogatási intenzitás, max. 5 millió Ft/lakás támogatás.

A maximálisan figyelembe vehető költségnél nagyobb költségű beruházás esetén is legfeljebb a megadott összeghatárig igényelhető támogatás.

Az igényelt állami támogatás lakásonkénti mértékénél minden esetben a pályázattal érintett lakások száma vehető figyelembe.

Új, energiatakarékos ingatlanok építésének támogatása:

- A energetikai minőségű épület építése esetén: 40ezer Ft/m2, de max. 4 millió Ft lakásonként;

- A+ energetikai minőségű épület építése esetén: 60ezer Ft/m2, de max. 6 millió Ft lakásonként.

Benyújtás időpontja, határideje 

Pályázatot 2011. augusztus 15-től 2011. október 30. 24:00 óráig vagy a rendelkezésre álló keret kimerüléséig lehetséges benyújtani.

Új Széchenyi Terv Zöld Beruházási Rendszer honlapja

Öko-Program

A távhővel ellátott lakóépületek lakásonkénti hőfogyasztásának szabályozására és mérésére alkalmas eszközök beszerelésének támogatására (ÖKO-Program) pályázatot írt ki az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium.

A pályázat beadási határideje 2010. szeptember 30-án lejárt.

Az ÖKO-Program honlapja

Zöld Beruházási Rendszer Klímabarát Otthon Panel Alprogram

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium által kiírt Zöld Beruházási Rendszer Klímabarát Otthon Panel Alprogram keretében pályázatot nyújthattak be társasházak és lakásszövetkezetek saját tulajdonú épületeik, valamint a helyi önkormányzatok saját tulajdonú bérházaik széndioxid-kibocsátás csökkentést és energia-megtakarítást eredményező felújítására.

A pályázat beadási határideje 2009. december 31-én lejárt.

A környezetvédelmi minisztérium pályázatai oldala

Zöld Beruházási Rendszer Klímabarát Otthon Energiahatékonysági Alprogram

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a meglévő lakóépületek széndioxid-kibocsátás csökkentését eredményező energiahatékonysági felújítását megvalósító beruházások, megújuló energiafelhasználást támogató beruházások valamint új építésű energiatakarékos lakóépületek támogatására vonatkozó pályázati felhívást tett közzé.

A pályázat beadási határideje 2010. október 30-án lejárt.

A környezetvédelmi minisztérium pályázatai oldala

NEP pályázatok

A Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium által kiírt 2009. évi Nemzeti Energiatakarékossági Program (NEP) pályázat benyújtási határideje 2009. augusztus 31-én lezárult, új kiírás még nem történt.

Pályázati lehetőségek:

• nyílászárók cseréje, illetve utólagos hőszigetelése (NEP-2009-1)

• fűtés- és használati melegvíz ellátás korszerűsítése (NEP-2009-2)

• lakóépületek utólagos hőszigetelése (NEP-2009-3)

• megújuló energia felhasználása (NEP-2009-4)

Távhővel ellátott, hagyományos technológiával épült ingatlanok esetében természetes személyek és lakóközösségek is pályázhatnak mind a négy területen, iparosított technológiával épült ingatlanok esetében pályázat benyújtására nincs lehetőség.

A NEP honlapja

Panel Program

Az iparosított technológiával épült lakóépületek energia-megtakarítást eredményező korszerűsítésének, felújításának támogatásával kapcsolatos pályázat (Panel-program) 2009. évben nem került kiírásra.

Az Önkormányzati Minisztérium honlapján elérhetőek az archív pályázatok

KEOP pályázatok

A Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) épületenergetikai fejlesztéssel és megújuló energiaforrás felhasználásával kapcsolatos pályázatai.

Távhővel ellátott lakóépületek felújítására a program jelenleg nem biztosít pályázati lehetőséget.

Nemzeti Fejlesztési Ügynökség KEOP pályázatok